Про надання роз’яснення щодо деяких норм земельного законодавства
Державне агентство земельних ресурсів України, Лист №9870/17/13-12 від 22.06.2012
Державним агентством земельних ресурсів України розглянуто звернення <...> щодо надання роз'яснення деяких норм земельного законодавства та повідомляється наступне.
Права володіння та користування земельними ділянками, які перебувають у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.
Згідно до статті 23 Закону України "Про фермерське господарство" успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Зазначаємо, що загальні положення про спадкування визначено главою 84 Цивільного кодексу України.
Статтею 92 Земельного кодексу України визначено перелік осіб, які можуть набувати права постійного користування земельними ділянками.
Тобто, після успадкування фермерського господарства, спадкоємцям необхідно буде переоформити у відповідності до вимог законодавства право на земельні ділянки, які посвідчені відповідними державними актами на право постійного користування, виданими на ім'я засновників фермерського господарства.
Відповідно до пункту 6 Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України при переоформленні права постійного користування земельними ділянками, наданими для ведення селянських (фермерських) господарств, у довгострокову оренду строк оренди визначається селянським (фермерським) господарством відповідно до закону. При цьому розмір орендної плати за земельні ділянки не повинен перевищувати розміру земельного податку.
Також зазначаємо, що згідно зі статтею 32 Земельного кодексу України громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Перший заступник Голови
А. М. Кадомський