Сторінка 1 з 1

Застосування ст.57,58 СК (особиста приватна власність)

ПовідомленняДодано: 09 червня 2011, 20:24
volodyk
Чоловік до одруження має бізнес (магазин, приватний підприємець). Під час шлюбу почав розширення бізнесу - почав будувати інший об'єкт, який на момент позову про поділ майна був незавершеним будівництвом. Чи є шанси довести, посилаючись на статті 57.1.1, 57.1.3, та 58 СК, що новозбудований обєкт є особистою власністю чоловіка? Тобто: а) існуючий магазин є особистою власністю (57.1.1), б) він дає дохід (дивіденти), які згідно ст.58 є особистою власністю, в) на ці гроші будується новий, який згідно 57.1.3 стає особистою власністю.

Re: Застосування ст.57,58 СК (особиста приватна власність)

ПовідомленняДодано: 09 червня 2011, 23:46
Rissaline
volodyk написав:Чоловік до одруження має бізнес (магазин, приватний підприємець). Під час шлюбу почав розширення бізнесу - почав будувати інший об'єкт, який на момент позову про поділ майна був незавершеним будівництвом. Чи є шанси довести, посилаючись на статті 57.1.1, 57.1.3, та 58 СК, що новозбудований обєкт є особистою власністю чоловіка? Тобто: а) існуючий магазин є особистою власністю (57.1.1), б) він дає дохід (дивіденти), які згідно ст.58 є особистою власністю, в) на ці гроші будується новий, який згідно 57.1.3 стає особистою власністю.


Дохід від магазину аж ніяк не тягне на дивіденди. Адже, згідно чинного законодавства, дивіденди отримуються внаслідок реалізації особою своїх корпоративних прав. Корпоративні права - право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах. Тому в даному випадку прибуток, отриманий від діяльності магазину, все ж таки доцільно називати доходом. Щодо шансів визнання незавершеного будівництва особистою приватною власністю, то вони, безумовно, є (майно, придбане одним з подружжя під час шлюбу, але на кошти, що належали їй (йому) особисто), якщо інша сторона не надасть доказів, що теж вносила свій матеріальни вклад у розвиток бізнесу під час шлюбу.

Re: Застосування ст.57,58 СК (особиста приватна власність)

ПовідомленняДодано: 10 червня 2011, 20:25
volodyk
Тобто, якщо я правильно розумію, якби бізнес був оформлений як юридична особа, то дохід - особиста приватна власність, а для фізичної особи-підприємця - вже спільна? Чому така несправедливість (нерівноправність) ? І ще: слово "дивіденди" в дужках після слова дохід в тексті кодексу означають "дохід виключно в формі дивідендів", чи лише як приклад такого доходу ?

Rissaline написав:Щодо шансів визнання незавершеного будівництва особистою приватною власністю, то вони, безумовно, є (майно, придбане одним з подружжя під час шлюбу, але на кошти, що належали їй (йому) особисто), якщо інша сторона не надасть доказів, що теж вносила свій матеріальни вклад у розвиток бізнесу під час шлюбу.

Чи потрібно для цього якось доводити, що будівництво проводилось виключно на особисті кошти, чи без такого доказу майно автоматично вважається спільним ?

Re: Застосування ст.57,58 СК (особиста приватна власність)

ПовідомленняДодано: 16 червня 2011, 12:03
Rissaline
Чому така несправедливість (нерівноправність) ? І


Про яку справедливість Ви говорите, якщо тепер навіть приватизоване майно на одного із подружжя під час шлюбу є спільною сумісною власністю? І, вибачте, начхати, що закон зворотної дії не має, що подружжя розлучилося кілька років тому, що на момент розлучення приватизоване вважалося особистою власністю, що чоловік чи дружина до шлюбу придбав(ла) будинок, а землю, яка обслуговує будинок і надвірні будови, приватизував(ла) у шлюбі, що хтось безпідставно збагачується за рахунок іншого і т.д. Цей перелік можна продовжувати ще довго. В суди вже потягнулися бажаючі "поживитися" за рахунок колишнього чоловіка чи дружини, не дивлячись на те, що розлучилися з ними років 5-15 тому. І знаєте, що цікаво, суди такі позови почали задовільняти, хоча не мали б з огляду на ст. 58 Конституції України. Даруйте за "ліричний відступ". Тепер щодо Вашого питання.

Дохід від дошлюбного бізенсу можна вважати особистими коштами Вашого клієнта (ст.58 СКУ), якщо у шлюбі дружина не вкладала свої кошти у розбудову бізнесу. Може й вона щось вкладала і має докази своїх капіталовкладень.
Те, що будівництво здійснювалося за власні кошти, доводити необхідно обовязково, адже вважається, що майно набуте за час шлюбу, а значить теоретично є спільною власністю подружжя. Бачите, є ще одна заковика - ч.2 ст. 62 СКУ: Якщо один із подружжя своєю працею і (або) коштами брав участь в утриманні майна, належного другому з подружжя, в управлінні цим майном чи догляді за ним, то дохід (приплід, дивіденди), одержаний від цього майна, у разі спору за рішенням суду може бути визнаний об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Скажімо, якщо дружина торгувала у магазині, то самі розумієте, що вона примножувала дохід.