Номер повідомлення:#6
Ынотио
» 22 грудня 2011, 17:23
вот почитайте и предупредите счастливца о дальнейшем самостоятельном снятии запрещений:
У З А Г А Л Ь Н Е Н Н Я
НОТАРІАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ ЩОДО
ВИДАЧІ НОТАРІУСАМИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СВІДОЦТВ ПРО ПРИДБАННЯ МАЙНА З ПРИЛЮДНИХ ТОРГІВ (АУКЦІОНІВ) ТА СВІДОЦТВ ПРО ПРИДБАННЯ МАЙНА З ПРИЛЮДНИХ ТОРГІВ (АУКЦІОНІВ), ЯКЩО ПРИЛЮДНІ ТОРГИ НЕ ВІДБУЛИСЯ
Це узагальнення проведене з метою виявлення характерних помилок та недоліків при видачі нотаріусами Харківської області свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися; їх аналізу та визначення шляхів усунення з метою недопущення в подальшій діяльності; виявлення неврегульованих законодавством спірних питань; формування єдиної практики при вчиненні вищезазначеної нотаріальної дії.
При видачі свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися нотаріуси Харківської області керуються Законами України “Про нотаріат”, “Про іпотеку”, “Про виконавче провадження”, Порядком реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 15 липня 1999 року №42/5 (зі змінами), Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року №68/5 (зі змінами), Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції від 3 березня 2004 року №20/5 (зі змінами) та іншими нормативними документами.
Вказану нотаріальну дію мають право вчиняти як державні, так і приватні нотаріуси, що передбачено статтею 34 Закону України «Про нотаріат». До компетенції посадових осіб виконкомів місцевих рад та консульських установ вчинення цієї нотаріальної дії не відноситься.
Згідно ст.72 Закону України “Про нотаріат” та п.244 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України вищезазначені нотаріальні дії вчинюються за місцем знаходження майна, що реалізоване на прилюдних торгах (аукціоні). Порушень даного правила нотаріусами Харківщини цим узагальненням не виявлено.
При видачі свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися нотаріуси повинні дотримуватися вимог глави 9 Закону України “Про нотаріат”, розділу V Закону України “Про іпотеку”, розділу 25 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі – Інструкція) та пункту 6 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна.
Так, свідоцтво про придбання арештованого нерухомого майна з прилюдних торгів видається нотаріусом виключно на підставі акту державного виконавця про поведені прилюдні торги, затвердженого начальником відповідного органу державної виконавчої служби. Нотаріус повинен перевірити, щоб в акті державного виконавця було зазначено:
- ким, коли і де проводилися прилюдні торги;
- коротка характеристика реалізованого майна;
- прізвище, ім'я та по батькові (назва юридичної особи), адреса кожного покупця;
- сума, внесена переможцем торгів за придбане майно;
- прізвище, ім'я та по батькові (назва юридичної особи) боржника, його адреса;
- дані про правовстановлювальні документи, що підтверджували право власності боржника на майно: назва правовстановлювального документа, ким виданий, посвідчений (для приватних нотаріусів указувати прізвище, ім'я та по батькові, назви державної нотаріальної контори, нотаріального округу), дата видачі, посвідчення, N за реєстром, орган реєстрації, дата та номер реєстрації.
В основному нотаріусами Харківської області для вчинення вищезазначеної нотаріальної дії приймаються належним чином оформлені акти, але траплялися випадки, коли в акті державного виконавця неповно був описаний правовстановлювальний документ, а саме: не зазначена дата та номер держаної реєстрації, а відповідно і в тексті виданого нотаріусом на підставі цього акту свідоцтва не зазначена ця інформація.
Свідоцтво про придбання з прилюдних торгів нерухомого майна, що було предметом іпотеки, з прилюдних торгів видається нотаріусом виключно на підставі акту про реалізацію предмета іпотеки, який підписується державним виконавцем, затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби, скріплюється печаткою цього органу, відповідно до ст. 47 Закону України “Про іпотеку”. В акті зазначається:
- назва виконавчого документа, на підставі якого здійснено реалізацію предмета іпотеки, його номер та дата видачі, найменування органу (посадової особи), який видав документ;
- відомості про іпотекодержателя та іпотекодавця;
- стисла характеристика та місцезнаходження предмета іпотеки;
- назва організатора прилюдних торгів, яка проводила прилюдні торги, дата та місце їх проведення;
- відомості про покупця;
- початкова ціна предмета іпотеки та ціна продажу;
- сума коштів, перерахована за придбаний предмет іпотеки, включаючи гарантійний платіж, та дати їх перерахування;
- відомості про те, що прилюдні торги відбулися з дотриманням вимог цього Закону.
Не у всіх актах, поданих нотаріусам Харківської області для видачі свідоцтв, зазначалися відомості про початкову ціну продажу предмету іпотеки, а також про дати перерахування коштів за придбаний предмет іпотеки.
Враховуючи той факт, що Формою N25 Додатку №7 до Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 31 грудня 2008 року N2368/5 (зі змінами), які діяли у узагальнюючий період, тобто у 2010 році, було передбачено зазначення у свідоцтві про придбання майна з прилюдних торгів (аукціону) відомостей про наявність чи відсутність обтяжень, обмежень, заборони відчуження майна на яке видається зазначене свідоцтво, нотаріусам необхідно було перевіряти цей факт за даними державного реєстру обтяжень нерухомого майна та державного реєстру іпотек. У разі наявності за відомостями вказаних реєстрів обмежень або обтяжень на нерухоме майно, що є предметом даного свідоцтва, про такі факти необхідно зазначатия у цьому свідоцтві. У той же час не всі нотаріуси області додержувалися цього правила (приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Гібадулова Л. А. не перевіряла такі факти взагалі). До того ж деякими нотаріусами Харківської області провадилася перевірка відсутності обмежень та обтяжень не тільки щодо нерухомого майна, а й щодо майна боржника, що не має відношення до вчинення вказаної нотаріальної дії та приводило до зайвих витрат осіб, що звернулися за видачею свідоцтва (наприклад, в матеріалах справ, наданих приватними нотаріусами Трубніковою В. В., Глущенко І. Ю., Гуменною О. І., Гуменною Л. П. та ін. наявні витяги про перевірку податкової застави на майно божника).
Слідує звернути увагу нотаріусів, що Наказом Міністерства юстиції України 22.12.2010 N 3253/5 затверджено нові Форми свідоцтв у Додатку 25 до Правил ведення нотаріального діловодства, які діють з 01.01.2011р. Тобто на цей час в свідоцтвах про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, а також в свідоцтвах про придбання майна з прилюдних торгів, якщо торги не відбулися, відомості про обмеження та обтяження не зазначаються, а відповідно отримання нотаріусами витягів з державного реєстру обтяжень нерухомого майна, а також з державного реєстру іпотек є зайвим.
Також слід зазначити, що не всі нотаріуси Харківщини додержувались форми свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів, затвердженої Міністерством юстиції України, а саме: неправильно зазначалися дані про набувача майна замість набувача вказувалися дані боржника (приватні нотаріуси Слоневська Д.В., Салига Н.А., Д'яченко В.Є., Глущенко І.Ю., Чуприна Г.О.). Наявні випадки видачі свідоцтв на підставі акту державного виконавця про продаж предмету іпотеки, а у свідоцтві нотаріус зазначає підставою видачі свідоцтва акт з прилюдних торгів та посилається на ст.66 Закону України “Про виконавче провадження”, а не на ст.62-2 цього ж Закону (в редакції, що діяла у 2010 році). Приватний нотаріус Зайцев О. В. вказує в тексті свідоцтва данні, зазначення яких не передбачено затвердженою формою (дата народження та паспортні данні особи, що придбала майно з прилюдних торгів).
В порушення вимог п.5 Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N671 деякі нотаріуси Харківської області реєструють свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів у Державному реєстрі правочинів незважаючи на те, що така реєстрація жодним нормативним актом не передбачена (приватні нотаріуси Васікова Л.Є., Літвінова Я.М., Трубнікова В.В., Гуревічов О.М.).
Видача свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів є нотаріальною дією, що посвідчує відповідний безспірний факт, який має юридичне значення. Відповідно до п.7.1. Порядку реалізації арештованого нерухомого майна “Право власності на майно переходить до переможця аукціону після повного розрахунку за придбане майно”. Тобто в момент видачі нотаріусом свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціону) не вчинюється правочин, а лише констатується факт підтвердження права власності, яке вже виникло. Отже і перевіряти сімейний стан особи, що звернулася за видачею такого свідоцтва є зайвим; відповідно, і вимагати згоду іншого з подружжя набувача майна на видачу відповідного свідоцтва не має потреби. Однак в матеріалах справ, наданих для узагальнення приватними нотаріусами Слоневською Д.В., Салига Н.А., Васіковою Л.Є., Д'яченко В.Є., Глущенко І.Ю., наявні або згоди другого з подружжя набувача на придбання майна (на видачу свідоцтва), або заяви про сімейний стан такої особи.
В матеріалах справи, наданої для узагальнення приватним нотаріусом Міссіяж О. А., наявна заява про те, що набувач придбаває житло вперше та звільняється від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, незважаючи на те, що Законом України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” передбачена перевірка нотаріусами сплати такого збору лише при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу.
Оскільки набувачем нерухомого майна може бути як покупець, який придбав нерухоме майно на прилюдних торгах, так і стягувач, за умови що він виявив бажання залишити за собою це нерухоме майно у разі, коли торги не відбулися, то в нотаріальній практиці нотаріусів Харківщини наявні і випадки видачі свідоцтв про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися.
За вчинення вищезазначених нотаріальних дій стягується державне мито відповідно п.п.С п.3 ст.3 Декрету Кабінету міністрів України “Про державне мито” у розмірі 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто 0, 51 грн. Порушення даної норми нотаріусами Харківської області узагальненням виявлено не було.
Нотаріусам Харківської області слід мати на увазі, що 09 березня 2011 року набув чинності Закон України N2677-VI, яким Закон України “Про виконавче провадження” викладений у новій редакції. Незважаючи на те, що до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та до затверджених форм свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися, не було внесено відповідних змін, нотаріуси в своїй роботі повинні враховувати норми цього закону. Слід зазначити, що на цей час, нотаріусу, для видачі свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціону) особою, що просить вчинити таку нотаріальну дію повинні бути подані: паспорт такого громадянина, картка про присвоєння ідентифікаційного номеру такій фізичній особі (у разі звернення юридичної особи також перевіряється її дієздатність за установчими документами, а також повноваження її представника), акт про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, складений відповідно до п.6.1 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, а у разі придбання нерухомого майна, що було предметом іпотеки – ст.47 Закону України “Про іпотеку”. При видачі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися також нотаріусу обов'язково подається постанова державного виконавця про залишення майна стягувачу в рахунок погашення боргу (ч.9 ст.62 Закону України “Про виконавче провадження”), а у випадку видачі свідоцтва іпотекодержателю у разі визнання прилюдних торгів такими, що не відбулися, нотаріусу подається акт про реалізацію предмета іпотеки, оформлений у порядку, встановленому ст.47 Закону України “Про іпотеку” (ст.49 цього Закону).
Подання інших документів, як то згода іншого з подружжя набувача на видачу такого свідоцтва, перевірка наявності або відсутності обтяжень та обмежень, а також перевірка нотаріусом у цьому випадку сплати будь-яких податків та обов'язкових платежів нині діючим законодавством України не передбачено. Видача свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціону), нерухомого майна, що є предметом іпотеки, а також свідоцтв про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися, не підлягає реєстрації у Державному реєстрі правочинів.
У практиці нотаріусів виникають також питання щодо можливості видачі свідоцтва про придбання рухомого майна з прилюдних торгів, оскільки Законом України “Про виконавче провадження” в редакції, що діє з 09.03.2011р., взагалі не передбачено можливості видачі будь-яких свідоцтв нотаріусами, а відповідно до вимог п.6.4 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна видача свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів передбачена лише щодо нерухомості.
У той же час, ст.34 Закону України “Про нотаріат” передбачена можливість видачі нотаріусами України свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів без конкретизації виду майна, на яке видається таке свідоцтво, а п.244 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України прямо зазначено, що видача свідоцтва про придбання заставленого майна, яке складається лише з рухомого майна, здійснюється за місцем проведення аукціону, що підтверджує можливість видачі свідоцтва про придбання рухомого майна з прилюдних торгів.
Додатком до чинних Правил ведення нотаріального діловодства передбачені Форма№27 та Форма№28, за якими видаються свідоцтва про придбання як рухомого, так і нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціону).
Керуючись наведеним, Методична рада нотаріусів Харківської області вважає можливим вчинення нотаріусами України такої нотаріальної дії як видача свідоцтв про придбання рухомого майна з прилюдних торгів (аукціонів), а також свідоцтв про придбання рухомого майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися.
Для використання у роботі, цим узагальненням надаються примірні зразки свідоцтв, що можуть використовуватися нотаріусами Харківської області при вчинені відповідних нотаріальних дій.
Зразок свідоцтва
про придбання арештованого нерухомого
майна з прилюдних торгів
СВІДОЦТВО
Місто Харків, Україна тридцятого березня дві тисячі одинадцятого року.
Я, Нотаріус О. Д., приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області, відповідно до статті 62 Закону України “Про виконавче провадження” та на підставі акта державного виконавця про проведені прилюдні торги, затвердженого Начальником Орджонікідзевського ВДВС Харківського міського Управління юстиції 03 березня 2011 року,
посвідчую,
що Покупцю Володимиру Борисовичу (податковий номер 3049999999), що проживає за адресою: м. Харкові, вул. Московська, 26, кв. 4, належить на праві власності майно, що складається з:
однокімнатної квартири 7 (сім), житловою площею 18, 5 кв. м, загальною площею 39, 3 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Харків, вулиця Леніна, 4 (чотири), вартістю 175840, 52 (сто сімдесят п'ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, яка придбана Покупцем Володимиром Борисовичем за 175840, 52 (сто сімдесят п'ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, що раніше належала Боржнику Миколі Сергійовичу на підставі договору дарування, посвідченого 17.03.2005 р. приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мальцевою О. Ю. за реєстром № 1057, право власності зареєстроване КП “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” 29.03.2005 року за реєстраційним номером 1018888.
Право власності підлягає реєстрації в Комунальному підприємстві “Харківське міське бюро технічної інвентаризації”.
Зареєстровано в реєстрі за № ____________
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС
__________________________
Зразок свідоцтва
про придбання нерухомого майна,
що було предметом іпотеки,
з прилюдних торгів
СВІДОЦТВО
Місто Харків, Україна тридцятого березня дві тисячі одинадцятого року.
Я, Нотаріус О. Д., приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області, відповідно до статті 47 Закону України “Про іпотеку” та на підставі акта державного виконавця про реалізацію предмета іпотеки, затвердженого Начальником Орджонікідзевського ВДВС Харківського міського Управління юстиції 03 березня 2011 року,
посвідчую,
що Покупцю Володимиру Борисовичу (податковий номер 3049999999), що проживає за адресою: м. Харкові, вул. Московська, 26, кв. 4, належить на праві власності майно, що складається з:
однокімнатної квартири 7 (сім), житловою площею 18, 5 кв. м, загальною площею 39, 3 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Харків, вулиця Леніна, 4 (чотири), вартістю 175840, 52 (сто сімдесят п'ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, яка придбана Покупцем Володимиром Борисовичем за 175840, 52 (сто сімдесят п'ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, що раніше належала Боржнику Миколі Сергійовичу на підставі договору дарування, посвідченого 17.03.2005 р. приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мальцевою О. Ю. за реєстром № 1057, право власності зареєстроване КП “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” 29.03.2005 року за реєстраційним номером 1018888.
Право власності підлягає реєстрації в Комунальному підприємстві “Харківське міське бюро технічної інвентаризації”.
Зареєстровано в реєстрі за № ____________
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС
___________________________
Зразок свідоцтва
про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів,
якщо прилюдні торги не відбулися
СВІДОЦТВО
Місто Харків, Україна тридцятого березня дві тисячі одинадцятого року.
Я, Нотаріус О. Д., приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області, відповідно до статті 62 Закону України “Про виконавче провадження”, на підставі постанови державного виконавця та акта про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, затверджених Начальником Орджонікідзевського ВДВС Харківського міського Управління юстиції 03 березня 2011 року,
посвідчую,
Покупцю Володимиру Борисовичу (податковий номер 3049999999), що проживає за адресою: м. Харкові, вул. Московська, 26, кв. 4, належить на праві власності майно, яке складається з:
однокімнатної квартири 7 (сім), житловою площею 18, 5 кв. м, загальною площею 39, 3 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Харків, вулиця Леніна, 4 (чотири), вартістю 175840, 52 (сто сімдесят п'ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, оскільки майно не реалізоване/торги не відбулися і стягувач Покупець Володимир Борисович виявив бажання залишити за собою непродане майно, що раніше належало Боржнику Миколі Сергійовичу на підставі договору дарування, посвідченого 17.03.2005 р. приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мальцевою О. Ю. за реєстром № 1057, право власності зареєстроване КП “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” 29.03.2005 року за реєстраційним номером 1018888.
Право власності підлягає реєстрації в Комунальному підприємстві “Харківське міське бюро технічної інвентаризації”.
Зареєстровано в реєстрі за № ____________
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС
___________________________
Зразок свідоцтва
про придбання нерухомого майна,
що було предметом іпотеки, з прилюдних торгів,
якщо прилюдні торги не відбулися
СВІДОЦТВО
Місто Харків, Україна тридцятого березня дві тисячі одинадцятого року.
Я, Нотаріус О. Д., приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області, відповідно до статті 49 Закону України “Про іпотеку”, на підставі акта про реалізацію предмета іпотеки, затвердженого Начальником Орджонікідзевського ВДВС Харківського міського Управління юстиції 03 березня 2011 року,
посвідчую,
Покупцю Володимиру Борисовичу (податковий номер 3049999999), що проживає за адресою: м. Харкові, вул. Московська, 26, кв. 4, належить на праві власності майно, яке складається з:
однокімнатної квартири 7 (сім), житловою площею 18, 5 кв. м, загальною площею 39, 3 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Харків, вулиця Леніна, 4 (чотири), вартістю 175840, 52 (сто сімдесят п'ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, оскільки майно не реалізоване/торги не відбулися і стягувач Покупець Володимир Борисович виявив бажання залишити за собою непродане майно, що раніше належало Боржнику Миколі Сергійовичу на підставі договору дарування, посвідченого 17.03.2005 р. приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мальцевою О. Ю. за реєстром № 1057, право власності зареєстроване КП “Харківське міське бюро технічної інвентаризації” 29.03.2005 року за реєстраційним номером 1018888.
Право власності підлягає реєстрації в Комунальному підприємстві “Харківське міське бюро технічної інвентаризації”.
Зареєстровано в реєстрі за № ____________
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС
_________________________