Завідувачам Київськими державними
нотаріальними конторами
Приватним нотаріусам Київського
міського нотаріального округу
Інформаційний лист
На виконання доручення Міністерства юстиції України від 01.08.2011 року за №13846-0-26-11/13.1, у зв’язку з надходженням подання в.о. прокурора Печерського району м. Києва Демидова І.І. про усунення порушень вимог чинного законодавства, Головне управління юстиції у м. Києві звертає увагу нотаріусів на наявність фактів надання нотаріусами неналежної оцінки правовстановлювальним документам, що подаються для посвідчення договорів відчуження об’єктів культурної спадщини, які були об’єктами приватизації, що призводить до порушень вимог п.8 ст. 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» та ст. 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини».
Відповідно до вимог п.8 ст. 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», органи приватизації здійснюють контроль за виконанням покупцем умов договору купівлі-продажу, а в разі їх невиконання застосовують санкції, передбачені чинним законодавством, та можуть у встановленому порядку порушувати питання про розірвання договору.
Згідно ст. 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини», усі власники пам'яток культурної спадщини (об'єктів культурної спадщини, які занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України), щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.
При передачі пам'яток культурної спадщини, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини у володіння, користування чи управління іншій особі істотною умовою договору про таку передачу є забезпечення особою, якій передається пам'ятка, щойно виявлений об'єкт культурної спадщини чи її (його) частина, збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини відповідно до вимог цього Закону та умов охоронного договору, укладеного власником або уповноваженим ним органом (особою) з відповідним органом охорони культурної спадщини.
При посвідченні договорів відчуження об’єктів нерухомого майна слід ретельно вивчати зміст правовстановлювальних документів на предмет належності цього об’єкту до пам'ятки культурної спадщини і відповідним чином застосовувати вищевказані норми чинного законодавства.
Таким чином, при посвідченні договорів відчуження об’єктів культурної спадщини необхідно витребувати у продавця охоронний договір, укладений з Головним управлінням охорони культурної спадщини, та письмову згоду Головного управління охорони культурної спадщини на продаж таких об’єктів.
Головне управління юстиції у м. Києві наголошує на необхідності неухильного дотримання вимог чинного законодавства та більш ретельного вивчення документів, які подаються для вчинення нотаріальних дій.
Заступник начальника Головного
управління юстиції у м. Києві В.М. Мироник
Домашенко 234-96-09